Ceviz Tüketmeniz İçin 10 Önemli Neden

Besin değeri yüksek bir kuruyemiş olan cevizi tüketmek için bilimsel araştırmalara dayanan en iyi 10 nedeni sizler için hazırlamış bulunmaktayız. İşte cevizin mucizevi nedenleri sizlerle !

  • Ceviz, Omega 3 (alfa-linolenik asit) açısından en zengin ağaç yemişidir. Yüksek Omega 3 alımının, kalp-damar hastalıkları riskini azalttığı belirlenmiştir.

 

  • Akdeniz tipi beslenmenin önemli bir parçası olan ceviz, kalp hastalıkları riskinin yüzde 30, inme riskinin ise yüzde 49 azaltıldığı Predimed çalışmasında da kilit bir gıda olarak öne çıkmıştır.

 

  • Batının tipik beslenme şekline eklenen cevizin, sperm canlılığı, hareketliliği ve morfolojisinde iyileşme sağladığı belirlenmiştir.

 

  • Ceviz, yaygın olarak tüketilen yemişler ve yerfıstıkları arasında en yüksek oranda polifenol içeriğine sahiptir. Polifenollerin büyük çoğunluğu antioksidandır ve kalp hastalıkları ve kanserden korunmada güçlü bir rol oynadığı bilinmektedir.

 

  • Günde 56 gram ceviz tüketmenin, organ yağlanması görülen aşırı kilolu bireylerde endotelyal işlevi geliştirdiği görülmüştür. Beslenme düzenine eklenen ceviz, bireylerin kilo almasına neden olmamıştır.

 

  • Günde 42 gram ceviz tüketmenin, kalp-damar hastalıklarının iki risk faktörü olan non-hdl kolesterolü ve apolipoprotein-b’yi anlamlı düzeyde azalttığı tespit edilmiştir.

 

  • Yüksek miktarda ceviz tüketimi, kadınlarda tip 2 diyabet riskinde anlamlı bir azalmayla ilişkilendirilmiştir.

 

  • Ceviz dahil olmak üzere daha yüksek miktarda yemiş tüketiminin, ileri yaşlarda Alzheimer gibi hastalıkları önlemede etkili olduğu; genel bilişsel kabiliyette iyileşme sağlayabildiği ve halk sağılığı açısından kolaylıkla kullanılabilecek bir ürün olduğu ifade edilmiştir.

 

  • Cevizin, kalp-damar hastalıklarında iki önemli risk faktörü olan düşük yoğunluklu lipoprotein kolesterolünü (yaklaşık yüzde 9-16) ve kan basıncını (diyastolik kan basıncını yaklaşık 2-3 mm hg) azalttığı ortaya koyulmuştur.

 

  • Ceviz, sağlıklı bir beslenme düzeninde kanseri önleyici bir seçenek olarak yer almaktadır.

 

100 gram kabuklu organik cevizin içerdikleri:

 

15,2 gr protein

65,2 gr yağ

13,7 gr karbonhidrat

0,34 mgr Tiyamin(B vitamini)

0,54 mgr Vitamin b6

3,4 mgr manganez

1,6 mgr bakır

158 mgr magnezyum

346 mgr fosfor

3,1 mgr çinko

 

Özenle toplanan ve tek tek seçilerek sizlere gönderilen  taptaze cevizlere sahip olmak için Kuruyemisler.com.tr ‘ den sipariş verebilirsiniz.

0

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sepet