Fındık fıstık yiyen uzun yaşıyor !

Sağlıklı beslenmeile ilgili  yapılan araştırmalara göre gün aşırı bir porsiyon et yerine bir avuç fındık-fıstık tüketimi erken yaşta ölüm riskini yüzde 18 azaltmaktadır. Bu duruma etteki sağlıksız yağlar yerine kuru yemişlerin barındırdığı sağlıklı yağları tüketmenin sebep olduğu belirtilmektedir.

Fıstık baklagillerden olan ve yağı çıkarıldıktan sonra çerez olarak kullanılan bir besin türüdür. Yazlık bir kuruyemiştir ve Türkiye ve Dünya’ da birçok yerde yetiştirilmektedir. Fıstığın ana ve yan ürünlerinin çok değişik kullanım alanları olmasına rağmen büyük bir kısmı çerez olarak tüketilmektedir.

Zengin bir B vitamini kaynağı olan fıstığının içerisinde bol miktarda protein, yağ, karbonhidrat ve mineral bulunmakta ve ayrıca zengin amino asitler içermektedir. Bir avuç fıstık tüketimi ile vücudunuz için çok büyük bir enerji kaynağı sağlayabilirsiniz. Fıstığı kuruyemiş olarak birden fazla şekilde tüketilebilmektedir.

Fındık ülkemizde Karadeniz Bölgesi’ nde yoğun olarak yetiştirilmekte olan fındık ağacının meyvesidir. Tam bir sağlık deposu olan fındık sert bir kabuk içerisindedir. Bol miktarda yararlı vitamin barındırmaktadır.

Düzenli olarak her gün bir avuç fındık yediğinizde ise kalp krizi riskini azaltır, bağışıklığınızı güçlendirir, sinirleri sağlamlaştırır, beyin sağlığınızı korur, diyabet riskini azaltır, kansere karşı korunur, kaslarınızı güçlendirir ve en önemlisi erken yaşlanmayı önlersiniz. Yoğun miktarda E vitamini içermektedir.

Fındık ve fıstık neden faydalı ?

Kabuklu yemişler protein, doymamış yağ, lif, vitamin (B1, B6, folik asit, E), minareller  (magnezyum ve çinko), antioksidan, arjinin ve fitokimyasallar bakımından zengindir. Bunların hepsinin kalp damar sağlığı üzerine faydası bulunmaktadır. Fıstığın içeriğinin yarısı yağdır ve bunun çoğu doymamış yağ tipindendir.

Türkiye ‘ nin en sağlıklı fındık ve fıstıklarını hiçbir işleme sokmadan taze şekilde sizlere ulaştırıyoruz. Gerek sağlık gerek enerji için tüm ürünler kısmından seçimlerinizi yaparak özenle paketlenmiş kuru yemişlerin sahibi olun !

0

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sepet